VIRUSLER

Virus nedir?:=

Virusler hakkında ilk bilmemiz gereken şey onların canlı olmadığı ve bir programdan ibaret olduğudur. Bilgisayar virusleri bilgisayar programcıları tarafından genellikle makine dili (ASSEMBLY) ile yazılmıştır. Bilgisayar donanım ve işletim sistemlerinin açıklarından yararlanan küçük ve zararlı programcıklardır.

Bir virusu diğer programlardan ayıran özellikleri şöyle sıralayabiliriz:=

*Bilgisayara izinsiz girerler...

*Bilgisayarı izinsiz ve kullanıcı amaçları dışında kullanırlar...

*Verilere zarar verebilirler...

*Kendilerini veri kaynaklarına bulaştırırlar...

*Yeni bilgisayarlara bulaşmaya çalışırlar...

İlker(1) hocamızın en sevdiği virüs olan SYLVIA virüsünün yazılış öyküsünü okuyunca virüslerin nasıl yazıldığını, nasıl bulaştığını daha iyi anlayacabilirsiniz.

Hollandalı kızımız SLYVIA 'nın bir erkek arkadaşı vardır. Bu erkek arkadaş ta bilgisayar programcısıdır. Ancak zaman geçtikçe bu arkadaşlık da pek çoğunda olduğu gibi çıkmaza girer ve ayrılırlar. Ama SLYVIA 'nın erkek arkadaşı ayrılmak istemez. SYLVIA 'nın erkek arkadaşı (Ona BOB diyelim), sevdiği kızın kendisine dönmesini ister. Ama bunu nasıl yapacaktır? Onun bulduğu fikir şu: " Eğer bir sürü insan SYLVIA'ya bana dönmesini söylerse belki o da bana döner! " Peki bir sürü insan nasıl olacak da SYLVIA'ya Bob'a dönmesini söyleyecek? İşte burada programcı Bob'un mesleği devreye giriyor. Eğer diyor Bob," Bilgisayar kullanıcılarının ekranına SYLVIA'nın Adını,Soyadını,Telini,Adresini ve ona kart atılmasını yazan bir ileti çıkartabilirsem bu olabilir." Bu durumda ne olacak:=? SYLVIA'nın bilgileri ekranda çıkacak ve bilg. Kullanıcısına diyecek ki "Allah rızası için şu kıza bir kart at da bana dönsün" İlginç bir fikir değil mi? Kıza kart geldikçe kız da Bob'un onu ne kadar sevdiğini, herkesi aşkı için harekete geçirdiğini düşünecek. Bob fikrini bir virüs yazmaya başlayarak gerçeğe dönüştürüyor. Bob'un virüsten istediği tek şey:=Bilgisayar'ın ekranın da bir yazı oluşması...Bob önce virüsü yazıyor sonra da o virüsü oyun içine yerleştiriyor.Daha sonra tanıdığı herkese elinde çok güzel bir oyun olduğunu ve isterlerse verebileceğini söylüyor.Oyunu alan insanlar bunu bilgisayarındeçalıştırıyor. Oyun çalışınca, oyunun içindeki virüs te çalışmış olur. Böylece siz oyun oynarken virüs te kendi işine bakar. Yani ne siz ona ne de o size şimdilik karışmaz. Peki siz eğlenirken virüs geri planda ne yapar:=?

Şu anda kullandığımız Windows'a baktığımızda görev çubuğunun üzerinde çalışan birsaat görürsünüz. Siz yazarsınız, o saat çalışır, siz müzik dinlersiniz o çalışır, siz chat yaparsınız o çalışır.İşte virüslerin çoğu da aynı o saat gibidir. Yani siz ne yaparsanız yapın, onlar bir saat gibi sürekli çalışmaya devam ederler. Bu tür programlar TSR olarak adlandırılıyor. Siz onlara kısaca "Arkada Çalışanlar" deyin. Virüs, sistemde ilk önce bulaşacağı yeni dosyalar arar. Ancak her dosyayı beğenmez. Genellikle uzantısı ".com" ve ".exe" olan dosyalara bulaşır. Bu tür dosyalar sistemler için özel dosyalardır. Virüslerin çoğu tasarlanırken ya .exe ya da .com dosyalarını hedef seçecek şekilde tasarlanır. Böylece bir müddet sonra bir sürü insan, ekranlarında SYLVIA'nın adını görüyor.(Bob hedefine ulaştı!Kolay iş.)

**(1)=Kaynak:İlker KESKİN [A.İ.B.Ü] Bil.Op.Tek Utility ders notları**

NASIL BULAŞIRLAR:=?

Virüsler bilgisayarmıza disket,mail gibi veri transfer araçlarıyla bilgisayarımıza dışardan yüklediğimiz veriler içersinde gizli olarak saklanan virus. Programı çalıştırdığımızda bilgisayarımıza bulaşmış olur. Bu durumda bilgisayar her açoldığında virüslenmiş olarak açılır.(Boot virüsü ise)

 

SİSTEMİMİZE BULAŞTIĞINI NASIL ANLARIZ:=?

 

*Program yüklemeleri normalden daha fazla zaman alır...

*Ram sürekli olarak azalır...

*Disk alanları hızla azalır...

*Kullanıcı isteği dışında dosyalar silinir...

*Ekrana garip şekiller çıkar...

*İşleti sistemi sürekli hata mesajı verir...

*Programların çalışmaları bozulur...

*Bad Sector sayısı artar...

*Dosyalara ait bilgiler değişir...

EĞER BULAŞMIŞSA NE YAPMALIYIZ:=?

Öncelikle sakin olmalıyız. Genellikle bu durumda yapılacakbir panik davranış yoluyla virüsler sistemimize en büyük zararı verirler. Bir hareket yapmadan önce mutlaka varsa, bir bilene danışın.

Virüs bulaşmış bir sistemde çalışmayın ve kimsenin de çalışmasına izin vermeyin.

Bu konuda yetkili değilseniz bir yardım gelene kadar sistemi kapatın.

Hiç bir şekilde virüslü bilgisayar ile diğer bilgisayarlar arasında disket ve ağ üzerinden dosya paylaşımı yapmayın.

Kullanılan tüm disketleri bir yere toplayıp mutlaka hepsini kontrol edin ki virüs temizlendikten sonra ileride aynı durumla bir daha karşılaşmayın.

Evet şimdi de virüsü temizlemeye çalışalım;

Öncelikle her ihtimale karşın (Boot virüsü) bilgisayarı temiz bir sys disketi ile açalım. Diskette bulunan antivirüs programını çalıştırıp ayarlarını yaptıktan sonra taramaya başlayalım. Program tarama yaparken eğer virüs bulduysa size siliym mi ya da temizleyeyim mi (clean/delete) sorusunu soracaktır. Eğer bulaştığı dosya kullanmadığınız bir dosya ise sil seçeneğini seçmeniz hayrınıza olacaktır. Gerçi temizle seçeneği de virüsü temizler ama biz eşşeği sağlam kazığa bağlayalım bikereJ . Eğer sisteminizde bulunan bütün virüsleri temizlediyseniz gönül rahatlığıyla bilgisayarınızı eskisi gibi ne amaçla kullanıyosanız o şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Haa bi de Floppy'den disketi çıkarmayı unutmayın.

 

NASIL KORUNULUR:=?

Maalesef virüsleri sisteminizden temizlemenin garantili bir yolu yoktur. Ancak potansiyel hasarı en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalarda yok diil. Bunlar:=

*Her zaman temiz bir sistem disketi bulundurun...

*Mutlaka en son sürüm, güvenilir, doğru kurulmuş anti-virüs yazılımı kullanın...

*Haber gruplarına probleminizin çözülmesi için çok fazla güvenmeyin...

*Bir TSR sistem tarayıcı kullanarak diske erişimleri ve çalıştırılabilir dosyaları gözetim altında tutun...

*Windows ile çalışıyorsanız, hem DOS hem de Windows sürümleri içeren bir anti-virüs paketi kullanın...

*Sisteminize yeni eklenen tüm disk ve kullanacağınız disketleri öncelikle güvendiğiniz bir yazılım ile test edin...

*Temiz olarak formatladığınıza inandığınız disketleri, üzerine bir şey yazana kadar yazma korumalı saklayın ve kayıttan sonra da yazma korumalı hale getirin...

*Önemli bilgilerin Back-up unu alın...

*Daha önce formatladığınız disketleri de kullanmadan önce tarayın...

*Tek bir programa bağlı kalmayın.İsteklerinize göre onları karıştırıp, kullanmayı bilin...

*Eğer biliyorsanız, CMOS korumasını aktif edin...

 

Virüs programlarının en babası Norton Anti-Virüs'ün son sürümü olan Norton Anti-Virüs 2001 'i indirmek istiyorsanız tıklayınız...

Ana Sayfa-Bilgisayar Dünyası-Utility-Internet-Virusler-Winzip-F-Prot-GSM-SmS gonder-Logo Gönder-Melodi Yükle-CeP HiLe-Mp3-DoWnLoAd-Javalar-Eglence-Oyun Hileleri-Cep Oyunlari-FiKrAlAr-Bize Ula$in-

Her hakkı Saklıdır --www.recesa.8k.com--
Top100WeBSiTeS Türkiyenin En İyi Web Siteleri
GENC_LİSTE Super500